Travis Birt Signs with WDCC

Wanneroo Districts Cricket Club is excited to announce that Travis Birt will be joining the Mighty Roos in 2018-19!

Travis will be playing all formats for WDCC, as well as providing his expertise to the coaching staff.

He will be joining us for pre-season training, and will be available for private coaching sessions.

Welcome Travis!

Travis Birt

Australia

Full name Travis Rodney Birt

Born December 9, 1981, Sale, Victoria

Current age 36 years 132 days

Major teams Australia, Australia A, Delhi Daredevils,Derbyshire, Hobart Hurricanes, Khulna Royal Bengals,Northern Districts, Tasmania, Wellington

Nickname Edgar

Playing role Middle-order batsman

Batting style Left-hand bat

Bowling style Right-arm medium

Fielding position Occasional wicketkeeper

Height 1.78 m

 Explore Travis Birt’s performance

Batting and fielding averages

Mat Inns NO Runs HS Ave BF SR 100 50 4s 6s Ct St
T20Is  4 3 0 31 17 10.33 33 93.93 0 0 3 1 1 0
First-class 88 161 10 5223 181 34.58 9843 53.06 9 32 62 0
List A 119 116 10 3222 145 30.39 3628 88.80 2 21 43 1
T20s  109 105 9 2188 94* 22.79 1696 129.00 0 9 179 96 41 0

 

WDCC Australian U16s Representative

Congratulations on Michael Herbst on his selection in the Australian Under 16s team!

The Australian Under 16s are taking on Pakistan in a five-match one day series in x. In the 2nd match, Michael opened the bowling and took 3/23 off 7 as Australia bowled out Pakistan for just 59!

To view the scorecard, click here: http://mycricket.cricket.com.au/common/pages/public/rv/match.aspx?locx=MATCH&matchID=2858967

For more information on the Tour, click here: https://www.cricketaustralia.com.au/media/feature-stories/australia-under-16s-to-face-pakistan-in-six-game-series/2018-04-11

For a full list of Wanneroo State and International representatives, click here: www.wanneroodcc.com.au/representatives/

Well done Michael!

WDCC 2017-18 Awards Night

The Wanneroo Districts Cricket Club 2017-18 Presentation Night was held on Saturday 14th April at the Joondalup Reception Centre. A big thankyou to Graeme Atkinson and the WDCC Committee for organizing such a successful event.  Congratulations to all award recipients!

Player Milestones

Games
300 Club Games: J Parry.
150 Club Games: C Quelch & K Millar
100 Club Games: H Slodecki & C MacDonald
100 4th Grade Games: DV Minear
50 Club Games: T Bond & AT Hall
50 1st Grade Games: M Dzodzos
50 2nd Grade Games: R Fairchild
50 3rd Grade Games: AJ Slattery
50 4th Grade Games: J DiCarlo

Batting
8000 club runs J Charles
3500 club runs R Fairchild
3000 club runs M Mcgee
2500 club runs DV Minear
2500 2nd grade runs GT Atkinson
2000 club runs J King & C MacDonald
2000 4th grade runs DV Minear
1500 club runs J DiCarlo, B Nylander & D Fryer
1500 1st grade runs K Millar
1500 2nd grade runs R Fairchild
1000 club runs C Quelch, J Walter, T Bond, D Parker & M Spoors
1000 2nd grade runs H Slodecki
1000 3rd grade runs GT Atkinson
500 club runs E vd Merwe
500 2nd grade runs J Walter
500 3rd grade runs T Bond & D Parker
500 4th grade runs V Quinlan

Bowling
450 club wickets J Parry
300 club wickets C Quelch
150 club wickets J Quelch
100 club wickets M Dzodzos
100 2nd grade wickets J Walter
50 club wickets E Gravestock
50 3rd grade wickets A Smith & T Bond 

Club Awards

Club Champion

Jack Cattrall

All WDCC XI 2017-18 Team of the Year

1.      M. Ardagh

2.      G. Atkinson

3.      J. Cattrall

4.      M. Dzodzos

5.      D. Fryer

6.      R. Holly

7.      K. Millar

8.      B. Nylander

9.      J. Quelch

10.  G. Singh

11.  M. Spoors 

Clubperson Award

Craig Nylander 

Clubperson Player Award

Allan Hall 

Certificate of Merit

Karen Dzodzos

Centuries

·         133* – Allan Hall (4’s) v University

·         104* – Damon Parker (4’s) v Mount Lawley

·         150* – Bailey Nylander (3’s) v Midland Guildford

·         111 – Graeme Atkinson (3’s) v Melville

·         109* – Damon Parker (3’s) v South Perth

·         103* – Jacob Johnston (2’s) v Subiaco Floreat

·         138 – Max Holden (1’s) v Subiaco Floreat

·         102 – Rob Richards (1’s) v Claremont Nedlands 

5 Wickets In Innings

·         5/9 – Jordan Slattery (4’s) v Rockingham Mandurah

·         5/11 – Josh Quelch (4’s) v Rockingham Mandurah

·         5/52 – Josh Quelch (4’s) v Scarborough

·         6/32 – Jason Parry (3’s) v South Perth

·         6/41 – Elijah Gravestock (3’s) v Joondalup

·         5/20 – Michael Ardagh (3’s) v Rockingham Mandurah

·         5/28 – Michael Ardagh (3’s) v Fremantle

·         6/23 – John Walter (2’s) v Claremont Nedlands

·         5/47 – Donnavinn Fryer (2’s) v Scarborough

·         6/45 – Jack Cattrall (1’s) v South Perth

Grade Awards

1st Grade

Captain – Christian Smith

Batting Aggregate

·         1st Place – K. Millar 325 runs

·         2nd Place – C. Smith 302 runs

·         3rd Place – M. Holden 288 runs 

Batting Average

·         1st Place – M. Holden 288 @ 32.00

·         2nd Place – K. Millar 325 @ 27.08

·         3rd Place – M. Spoors 252 @ 22.91 

Bowling Aggregate

·         1st Place – J. Cattrall 32 wickets

·         2nd Place – M. Dzodzos 29 wickets

·         3rd Place – K. Millar 16 wickets 

Bowling Average

·         1st Place – J. Cattrall 32 @ 18.13

·         2nd Place – M. Dzodzos 29 @ 22.34

·         3rd Place – M. Spoors 12 @ 25.83 

2017-18 T20 WACA Premiers

·         C. Smith (c)

·         M. Holden

·         R. Richards

·         M. Spoors

·         J. Johnston

·         K. Millar

·         M. McGee

·         B. Nylander

·         M. Ardagh

·         J. Cattrall

·         M. Dzodzos

·         C. Quelch

·         J. Walter 

2017-18 T20 Statewide Premiers

·         C. Smith (c)

·         M. Holden

·         R. Richards

·         J. Johnston

·         K. Millar

·         B. Nylander

·         D. Fryer

·         M. Ardagh

·         C. Quelch

·         J. Cattrall

·         M. Dzodzos

·         J. Walter

·         R. Holly 

2nd Grade

Captain – Cameron MacDonald

Batting Aggregate

·         1st Place – R. Fairchild 408 runs

·         2nd Place – C. MacDonald 348 runs

·         3rd Place – J. King 312 runs

Batting Average

·         1st Place – J. King 312 @ 34.67

·         2nd Place – R. Fairchild 408 @ 31.38

·         3rd Place – C. MacDonald 348 @ 24.86

Bowling Aggregate

·         1st Place – D. Billington 17 wickets

·         1st Place – M. Ardagh 17 wickets

·         3rd Place – D. Banks 16 wickets

Bowling Average

·         1st Place – J. Walter 15 @ 16.27

·         2nd Place – D. Banks 16 @ 21.13

·         3rd Place – D. Billington 17 @ 22.76 

3rd Grade

Captain – Jason Parry 

Batting Aggregate

·         1st Place – G. Atkinson 295 runs

·         2nd Place – C. Douglas 286 runs

·         3rd Place – T. Bond 250 runs 

Batting Average

·         1st Place – A. Slattery 242 @ 34.57

·         2nd Place – G. Atkinson 295 @ 32.78

·         3rd Place – C. Douglas 286 @ 28.60 

Bowling Aggregate

·         1st Place – J. Parry 25 wickets

·         2nd Place – T. Bond 19 wickets

·         3rd Place – J. Quelch 15 wickets

Bowling Average

·         1st Place – J. Quelch 15 @ 11.33

·         2nd Place – J. Parry 25 @ 11.40

·         3rd Place – T. Bond 19 @ 18.26 

4th Grade

Captain – David Minear

 Batting Aggregate

·         1st Place – B. Hudson 285 runs 

Batting Average

·         1st Place – B. Hudson 285 @ 28.50 

Bowling Aggregate

·         1st Place – S. Ahmed 27 wickets

·         2nd Place – B. Hudson 19 wickets

·         2nd Place – G. Singh 19 wickets 

Bowling Average

·         1st Place – G. Singh 19 @ 10.58

·         2nd Place – J. Slattery 13 @ 10.92

·         3rd Place – T. Ong 10 @ 11.70 

Trophy Qualifications

·         Batting Aggregate and Average (8 matches, 200 runs);

·         Bowling Aggregate and Average (8 matches, 10 wickets).

 

WDCC 3rd Grade Bow Out in Preliminary Final

Commiserations to Wanneroo DCC 3rd Grade who went down to Perth CC in the Preliminary Final over the weekend.

After losing the toss, the Roos were banished to the field but tasted early success to have Perth 2/38. Despite limited support, Perth captain Michael Neves posted a stoic century to drag his team to 221 after 97 overs.  Donnie “The Janitor” Fryer took 4/25, Josh “POTUS” Quelch 3/60, and Tim “George Lazenby” Bond took a cheeky 2/48.

In reply, Wanneroo lost two early wickets before some reasonable partnerships took them to 3/80 at lunch. Fryer (42) and Bond (33) threatened to take the game away, but after their departure the Roos found themselves 8 wickets down at tea. Despite some tough resistance from the tail, Wanneroo was bowled out for 148 in the 76th over to concede defeat.

For a full scorecard, click here: http://mycricket.cricket.com.au/common/pages/public/rv/match.aspx?locx=MATCH&matchID=2611087

3rd Grade into WACA Preliminary Finals

Congratulations to 3rd Grade on progressing to the Preliminary Finals after defeating Bayswater-Morley over the weekend.

Unfortunately 4th Grade bowed out to Midland-Guildford, and of our Junior & Female Youth teams, only the 13s tasted sweet victory.

3rd Grade will play Perth at Kingsway 1 this weekend, from 10:30am. Good luck!

GradeHome Team Away TeamVenue
3rd GradeWanneroo
207 GT Atkinson 55 AT Hall 51 T Bond 33  CT Lee 4/41 BC Jeffrey 3/58 J Willey 2/37
and
102 MA Kelsey 27  BC Jeffrey 5/40 CT Lee 4/22
defBayswater-Morley
8/59(dec)  J Quelch 6/29
and
210 J Fontana 44 C Todd 40 J Willey 28 B Williams 26  J Quelch 4/70
Kingsway Sports Ground 1 
4th GradeMidland-Guildford
4/212 DG Griffiths 67* TJ Alderson 39 M O'Keeffe 38  
defWanneroo
209 J Dicarlo 79 DV Minear 58  TJ Alderson 3/42 DG Griffiths 2/33 L Jensen 2/34
Lilac Hill 1 
17sMidland-Guildford
2/73(cc) J Coles 33  R Holly 2/32
defWanneroo
72  M Massam 3/14 C Vanek 2/8 H Knight 2/10 Z Thurston 2/16
Lilac Hill 2 
15sWilletton
5/133 L Lake 47 BR Walsh 40  C Billington 2/7
defWanneroo
130 J Haddrill 32  BR Walsh 2/21 P Basnet 2/26 L Allen 2/27
Burrendah Reserve 2 
14sWilletton
2/87 J Chapman 34 D King 30*  
defWanneroo Districts Cricket Club
86 J Quarrell 44*  ZP JONES 3/9 J Andrews 2/19
Burrendah Reserve 2 
13sWanneroo Districts Cricket Club
6/99(cc) MJ Lonnie 29* KT Pearce 25  J Brookes 2/16
defMelville
6/86(cc) D Power 30  J Marinovich 3/5 MJ Lonnie 2/18
Kingsway Sports Ground 2 
FYLWanneroo Districts Cricket Club
40  
def bySouth Perth
3/108(cc)  
Iluka Sports Complex 1 

Weekend Wrap

The final round of the season finished with a bang for 1st Grade, and an unbelievable tie in 2nd Grade. The 3s went down whilst still finishing top of the ladder, and the 4s won to secure 4th place. In the Juniors, the 17s & 15s lost and won respectively.

1st Grade:
The cricketing fans at Hillcrest were treated to an exhibition in fast bowling as Jack “Voltron” Cattrall (2/20) and Chris “Frederick Trump Jr” Quelch (2/17) ripped through Bayswater-Morley’s top order to reduce them to 5/42. Matt “Water Bird” Dzodzos took a cheeky 3/24 as well as a sneaky run out to dimiss the Bears for 134. In response, Jacob “BASMAN” Johnston and Matt “Anthrax” Spoors were unbeated on 50 and 51 respectively as the mighty Roos cantered to victory.

2nd Grade:
The Magoos bowled first at Kingsway and struck early through Dylan “Commonwealth” Banks to have Bayswater-Morley 2/17. The Bears cobbled together some starts without anyone kicking on, to eventually crawl to 9/163 off their 50 overs. Banks finished with 3/43, well supported by Josh “Frederick’s Brother” Quelch (2/19) and John “Kronkite, ” Walter (2/34). Skipper Cameron “Big Mac” MacDonald (51) led the way with the bat, with contributions from Rob “Fairfather” Fairchild (31) and Damon “Red Ink” Parker (39 not out). With scores tied with one over to go, the Roos couldn’t quite get their leg over and had to settle with a tie.

3rd Grade:
Batting first at Hillcrest of the Upper variety, the Roos started strongly on the back of a quickfire 41 from Joel “Ray” Charles. After a middle-order stumble, the ship was steadied by the South African Top Gun duo Donnie “Maverick” Fryer (75) and Hennie “Goose” van der Walt (33), setting Bayswater-Morley 211 for victory. Despite some unplayable bowling from Fryer and Jason “Thrust and” Parry, the Roos were unable to make an early breakthrough. Jordan “Captain of the Bounty” Slattery took 2/46 to give the Magees a sniff but it wasn’t enough to stop the Bears from growling to victory.

4th Grade:
The Al Gores batted first and after a shaky start were rescued by Jacob “Jon Bonner Jovi” Bonner (33), Jim “I love you Hally” Dicarlo (26) and Braiden “Rig” Hudson (47) to finish with a deceptively high total of 122. Bayswater were then put to the sword by Saleem “Complicated Tax Return” Ahmed (2/8) and Gagandeep “Nothing witty comes to mind” Singh (3/14) to slump to 6/39. Just as the Bears tried to crawl out of their slump, Braiden “Bats and Bowls” Hudson took 3/13 the mighty Roos rolled the Bears for just 63.

17s:
After getting off to a rollicking start on the back of Hennie “Mother Goose” van der Walt (50), the 17s stumbled and sprained a metaphorical ankle to limp to 9/138. Bayswater-Morley, led by Cameron “Opposition players rarely get a mention in the Roos Wrap so feel very special, Champ” Todd (81 off 58 balls), cruised to victory by 8 wickets and 3.5 overs to spare.

15s:
Batting 1st, Wanneroo built steadily with multiple contributors before Taj “Burrow” Schofield took control of the middle order to finish with 45 not out off just 26 balls. Harrison “Ford” Kepinski (2/14) made inroads into the BM reply before Hayden “Bumpers” Stumpers took 3/10 to restrict Baysie to 9/85.

For full results, visit our match centre: wanneroodcc.com.au/match-centre-wdcc-vs-bayswater-morley/

WA State Indoor Cricket 14s Girls Representative

Congratulations to Wanneroo DCC’s Ella Stewart on her selection in the WA State Indoor Cricket 14s Girls team.

The Cricket Australia Junior National Indoor Cricket Titles will be held in Toowoomba, Qld in July 2018.

Well done Ella!

Weekend Wrap vs. South Perth

The penultimate round of season 2017-18 saw 1st Grade win a nailbiter, 2nd Grade bow out of finals contention, 3rd Grade stumble whilst still remaining top of the ladder, 4s nestle into finals contention, a loss for our new Female Youth team, a dominant display from our 17s, an even more dominant display by our 15s, and tough losses for our 14s and 13s. Phew!

Stars of the Round:

Jack “Samantha” Cattrall: 6/45: 1st Grade
Matt “Carrie” Dzodzos: 3/59: 1st Grade

Mike “Aaarrghdagh” Ardagh: 3/45: 2nd Grade
Graeme “Run Machine” Atkinson: 51*: 2nd Grade

Damon “Yeezy” Parker: 109*: 3rd Grade
Callum “CD” Douglas: 83: 3rd Grade
Jason “Papa Paz” Parry: 6/32: 3rd Grade

Braiden “BJ” Hudson: 3/16: 4th Grade
Jacob “JB” Bonner: 41: 4th Grade

Callum “CD” Douglas: 55 and 3/10: Seventeens

Sharad “Sharon” Jessani: 4/13: Fifteens
Taj “Michael” Schofield: 138: Fifteens
Jack “Ronald” McDonald: 62*: Fifteens
Mitch “Mini-Slatts” Slattery: 61: Fifteens
Nick “Sandwich” Santich: 45*: Fifteens